Dajka - Nevelési problémák

Nevelési problémák




1. Agresszió fogalma

Destruktív viselkedés célja a szándékos kár előidézése. A frusztrációból lehet agresszív megnyilvánulása. A gyereknek ki kell adnia magából a feszültséget. Kevésbé sérül a lelke, ha egy jó hisztit produkálhat, jobbik esetbe nem esve túlzásokba, mert abba ő is sérülhet.
7 hónapos kortól frusztrálható egy gyermek. Másfél, 2 éves kortól célja van. Valaki, valami ellen irányul. Ez már düh, harag. Ha nem engedjük kidühöngeni a baját, dacossá válik. (nem véletlen verik a földhöz magukat a gyerekek, ha valamit akarnak és válnak a nemre dacossá)

Agresszió két fajtája

  1. instrumentális (később verbális)
  2. ellenséges
2. Verbális

Szóbeli agresszió. Jellemzője a csúfolódás, Szóbeli sértéseket ad ki magából a gyerek.
Formái: nyílt és rejtett, gyűlölködő beszéd.

3. Megfelelő bánásmód

Nagyon fontos szerepet kap ebben a szituációban az önuralomra nevelés, ezt kialakítani és megtanítani a gyereknek, hogy agresszióra se agresszióval reagáljon. Az óvónő és a dajka, szülőkkel közösen próbálja megkeresni, majd megszüntetni az agressziót kiváltó okokat. Ha kell pszichológus segítségét veszik igénybe.

4. Szorongó gyerek

Ha valaki váratlan, új helyzetbe kerül, akkor természetes a szorongás. Jellemző a visszahúzódó magatartás, csökkent teljesítőképesség. Alábecsüli képességeit. Nem bízik önmagában, kapaszkodókat keres. Ilyenkor gyakrabban kell dicsérni, olyan feladatokat adni a gyereknek, amit biztos, hogy el tud végezni sikeresen. Utána kell járni mi okozza a szorongást és kezelni.

5. Dicséret, biztatás szerepe

Az ösztönző módszerek egyike. Meg kell dicsérni az első sikert, ha önállóan felöltözik, ügyesen fogat mos, be tudja fűzni a cipőjét. Minden esetben érdemes élni a dicséret eszközével, ha a gyerek olyan területen ér el sikert, ahol eddig kevésbé boldogult. Dicséretet érdemel az önfegyelem, egy szertelen, nyughatatlan gyerek esetében.

Fontos, hogy mindig saját teljesítőképességéhez mérten értékeljük őt!

Biztatásnak is fontos szerepe van, mert bátorítani kell a pici gyermekeket. Így mernek új dolgokat kipróbálni, nyíltak lenni és fejlődni.

0 Megjegyzések