Napallergia?

Napallergia?



Mai nap kint ülve a kertben, napozva, szívtam be a D-vitamint és gondolkodtam. Semmiből eszembe jutott a napallergiám és örülök, hogy még tavasz közepe van. A nem túl durva meleget szeretem, de amíg mások a nyarat várják én a tavaszt, őszt. Nyár elején én mindig a végét akarom. Nem szimpla nyár utálat ez, hanem számomra egy nehéz időszak, szenvedés sokszor. Irigylem azokat, akik lazán strandokra járnak, kifekszenek a vízpartra, játszanak a napon, sétálgatnak szabadon. Én nem tehetem meg. Kénytelen vagyok a napomat bezárva tölteni nagy részben. Gyerekkorom óta érzékeny vagyok, de feltűnt, hogy évről-évre rosszabb lett, ahogy erősödött az UV, esetleg nálam romlott a helyzet. Akad olyan, aki biztos ismeri ezt a betegséget, szenved tőle. Sokan viszont nem is hallottak róla vagy kiröhögnek, ha mondom nekem van. 

Mit jelent a napallergia?

A napallergia legtöbbször fényérzékenységet takar. A test ellensége a napsugár. Magyarul napfényre adott allergiás reakciót jelent.

Előfordulása

Rendkívül ritka, 1% alatti az előfordulása. Nem tudják mitől alakulhat ki, talán öröklődhet. A leggyakoribb tagja fényallergia gyakoribb már 9-20%-ra teszik. Ezt se nagyon tudják mitől alakulhat ki, de örökölhető. Jellemzően nőknél jelenik meg. Előfordulhat fototoxikus reakció, amit ennek az allergiának tudunk be, de nem vagyunk azok, csak a krémek, gyógyszerek okoznak ilyen tüneteket.

Tünetek

Fény által érintett területen jelenik meg csalánkiütés. Erről a kis területről indul végig a folyamat az egész testre, akár súlyos következményeket hozva. A fényallergiánál csak csalánkiütés, foltok, hólyagok, pattanásszerű dudorok jelennek meg a napfény által érintett területen. Viszketés. Nálam ez a napallergia kicsit összetettebb. Először jönnek a foltok, viszketés, fejfájás, szédülés, hányinger, rossz közérzet. Súlyosabb esetben volt, hogy hánytam, majdnem megfulladtam, mert nem kaptam levegőt, szörnyű volt. Könnyen napszúrást lehet kapni. Fényre a szemem érzékeny leginkább, de az naptól független.

Diagnózis

Háziorvoshoz érdemes fordulni, aki továbbít bőrgyógyászhoz vagy rögtön a második. Hamar megkapod a diagnózist.

Mit tehetsz, ha kiderül napallergiás vagy?

Bevált módszerem, ha nem muszáj nem megyek a napra csak reggel, este. Nem árt éjszakai munka után nézni, ha extrém tüneteid vannak, főleg nyáron. Ha mégis ki kell mozdulni, akkor ha megsülsz is, de takard magad ruhákkal. Minél kevesebb testrészed legyen szabadon és ami fontos, a naptej. Legyen nálad allergia ellen orvos által lebeszélt gyógyszer, kenőcs. A fejed legyen mindig védve kalappal, sapkával, kendővel, ami van. Ne tartózkodj kint a kelleténél többet. Vonulj árnyékba, ha mondjuk strandolni mész. Keresd az árnyékos területeket.

0 Megjegyzések