A Te Döntésed! - könyv

 A Te döntésed...

Dönts jól...

Hanganyag: Link


-Nehéz döntés esetén azonban egyik alternatíva se egyértelműen kedvezőbb a másiknál - mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, és nem tudhatjuk, hogy végül melyikkel járnánk jobban. Ilyenkor az egyedüli iránytű az önismereten alapuló önazonosságunk és értékrendünk lehet, amely eligazít, hogy mi az, amit inkább vállalni tudunk, amivel képesek vagyunk együtt élni akkor is, ha a döntésünknek végül magas ára lesz.

-Érdemes megkülönböztetni egymástól a választás, a döntés és az elköteleződés fogalmait. A választás elsősorban a jelenre vonatkozik, a jövőre nincs hatása. Ahhoz, hogy a választásunk mellett holnap is kitartsunk, döntenünk kell mellette, sőt, a döntésünk mellett el is kell köteleződnünk. A döntéssel meghatározzuk merre kívánunk tartani, az elköteleződéssel pedig a magunk által kijelölt irányba haladunk.

-Szeretünk választani, szabadságként éljük meg, ha nemcsak egy lehetségünk van. 3 opcióig van meg ez, felette már lebénít minket a választék. Mivel szeretnénk a legjobbat megtalálni, ha áttekintetlen számú lehetőség kínálkozik, akkor akármit is választunk, elégedetlenebbek leszünk vele, mintha kevesebb alternatívánk lett volna.

-Kutatások szerint az emberek 70%-a 1-2 éven belül még a legsikeresebb döntései kapcsán sem a nyereségeinek örül, hanem a veszteségei miatt bánkódik.
-Nekünk kell eldöntenünk, mire figyelünk oda. Arra, amit már elvesztettünk, vagy arra, ami még megvan.
-Nagy döntések előtt: Hogyan érzem magam a döntésem után 10p múlva, 10 hó múlva, 10év múlva pl?

-Rossz kompromisszum: éhesek vagyunk a szeretetre, sikerre, pénzre, másra. Tudjuk nem tenne jót nekünk, mégis beérjük valami sokkal kevesebbel, amit gyorsabban és könnyebben meg lehet szerezni. Megállunk félúton vagy az út harmadánál és befaljuk, amit ott találunk, hiába nem az, amire eredetileg vágytunk, ráadásul árt is nekünk.
-Krízishelyzetben érdemes tudatosan figyelni, átélni, mi történik velünk.
-Kríziskezelés akkor lehetséges, ha ki merek lépni az adott vélt keretek közül.

-Amikor van az embernek egy célja, amiért küzd, akkor ennek során befut egy ívet és ha végül meg tudja valósítani, akkor ezt a sikert beépítheti a személyiségébe, erősödhet általa. Tulajdonképpen minél kényelmesebb életet alakít valaki ki, annál kevesebb ilyet él meg.
- Sokan nem érzik elég tartalmasnak az életüket. Mindenük megvan, mégis hiányzik valami fontos. Ilyenkor sokan valódi megoldási kísérletek helyett pótcselekvésekbe menekülnek, álproblémákat kreálnak, ingereket keresnek.

-Várakozás, vágyakozás szükséges ahhoz, hogy valamit igazán értékesnek éljünk meg.
-Érzések, sérelmek: sohasem kell szégyenkeznünk amiatt, ahogyan és amit érzünk. Ha az érzést elfogadjuk érdemes elgondolkodnunk, hogy egyébként helyesen ítéltük-e meg helyzeteket, emberi motivációkat.
-Egocentrikus gondolkodás sokaknál megmarad felnőttkorra. Nehezen értik meg mások érzéseit, nem veszik figyelembe őket.

-Nem mindegy a szándéktulajdonítás... Szándékos rosszakarat vagy nem az. Nem szabad mindenkiben ellenséget látni.
-Sérelem elengedésén és megbocsátáson nem azért érdemes dolgozni, hogy mást felments, hanem önmagadat. A sérelem teher, saját érdekes ne cipeld.

-Ha a kapcsolatban valaki bántót tesz, érezheti az egyik fél azt, hogy minden elveszett. Folyamatosan küzdeni kell egymásért. Egy fontos figyelj a tetteidre, szavaidra, mert meg nem történté semmit se lehet. Ha valami összetörik, akkor sose lesz ugyanaz. Néha úgy tűnik túlépés sikeresen megtörténik, de aztán mégsem, ezen nem szabad fenakadni, okolni magunkat megbántottként. Ha nem tudsz megbékélni, akkor lépj tovább, zárd le a múltad.
-Sématörés azt jelenti, hogy az ember nem az ösztönei és tanult mintái alapján cselekszik, hanem tudatosan tesz valami mást.

-Ne mindig te várd el a másik nyisson feléd, hanem néha te is tudj megbocsátani, tegyél lépést!
-Párkapcsolati elmagányosodás: Az a fontos itt, hogy bárki csak valaki legyen melletted, mindegy a körítése.
- Függőségi helyzet alakul ki (társ). Egyedül már nem hiszünk abban, hogy megállunk a lábunkon.
-Gyerekkorunk nagyban befolyásolja a párkapcsolataink minőségét.

-Eltávolodás: Szexualitás, szenvedély elvesztése. Másik felet nem érdekli a mondanivalónk, de az övé se érdekel minket egy idő után a sértettség, düh hatására. Érzések figyelmen kívül hagyása, nemtörődömség stb. Bővebben majd kifejtem új posztban.
- Igazi társas magányban kezdenek el élni egymás mellett, kürül a kapcsolat és idővel véget is ér valami okon. Pl. vita, megcsalás.

-A kíváncsiság, érdeklődés a másik felé alapvetően fontos, ha nem akarjuk ezt átélni.
-Kövesd nyomon a társad változásait, változzatok közösen. Ne az legyen idővel azt se tudod kivel élsz. Folyamatosan fejlődik mindenki előre és vissza is sajnos.
-"Ha nincsenek kérdéseid és a másiknak sem hozzád, akkor el kell engedni egymást!"
-Míg elcsordogál a helyzeted egy adott elviselhető mederben, addig passzív maradsz és megelégszel azzal, ami van, ahelyett azzal, ami lehetne jobb.

-Biztonság: Ne erőltess semmit magadra, míg nem tartasz ott, ahol érzed kellene. Legyél bátor kitartani. Ne menekülj el minden nehézség elől, de tudj lépni.
-Ne félj elköteleződni emberek, tervek, célok s más dolgok mellett. Merj dönteni és vállald, amit ad.

-Igaz kapcsolatok azok, ha minden érzésed felvállalhatod, nem kell megjátszani magad, ha így elfogadnak, szeretnek téged, támogatnak utadon, akkor nagy ajándékot kaptál!
-Nézőpontok: Kinek van igaza kérdéskör. Röviden senkinek vagy mindenkinek!
-Kerüld azt, aki miatt meginog az önbizalmad, magadba vetett hited. Vele való beszélgetésnél érezni fogod, hogy le akar építeni.
-Ilyenkor másik félnél fenállhat az elhagyástól való félelem, rosszindulat, nem tud manipulálni stb.

-Bántalmazó párkapcsolatokban is szándékos a gyengítés, hogy alkalmatlannak érezze magát a másik bármiféle cselekedetre önállóan.
-Minél kevesebb az önbizalmad, annál jobban kitudnak játszani téged, nagyobb eséllyel nem te irányítasz. Legyen önbizalmad!
-Legyél őszinte magadhoz és másokhoz egyaránt! Őszinteségnél figyelj az empátiára!
-Ha negatív gondolataink vannak, akkor tereljük el a figyelmünket és ne hagyjuk lerántson a mélybe az örvénye.

Dr. Almási Kitti - A Te döntésed című könyvből idézve és átírva gondolatok, ajánlom elolvasásra!

0 Megjegyzések